Міжнародний Інститут електрозварювальних технологій і ювелірної справи

Міжнародний Інститут електрозварювальних технологій і ювелірної справи при ПТП України.

Міжнародна кваліфікаційна система підготовки персоналу зварювального виробництва в Україні

Професійна підготовка персоналу, здатного реалізувати переваги сучасних зварювальних технологій, має особливості, пов’язані зі специфікою процесу зварювання і високими вимогами до зварювальної продукції.
Ці особливості знайшли своє відображення в навчальних програмах, розроблених Міжнародним інститутом зварювання (МІС) та Європейської зварювальної федерацією (ЄСФ), які створили єдину гармонізовану систему підготовки персоналу всіх категорій, починаючи з кваліфікованих робітників-зварювальників та закінчуючи дипломованими інженерами.

Кількість країн, які приєднуються до цієї гармонізованої міжнародній системі підготовки персоналу зварювального виробництва щорічно збільшується.

Сьогодні вона використовується в 37 країнах: Австралії, Австрії, Англії, Бельгії, Болгарії, Бразилії, Угорщини, Німеччини, Голландії, Данії, Індії, Ірані, Іспанії, Італії, Канаді, КНР, Нігерії, Норвегії, Польщі, Португалії, Росії, Румунії , Сінгапурі, Сербії, Словаччини, Словенії, США, Таїланді, Україні, Фінляндії, Франції, Хорватії, Чехії, Швейцарії, Швеції, Південній Африці і Японії.

Завдяки використанню єдиних навчальних програм та централізованої системи контролю за організацією і проведенням кваліфікаційних іспитів в цих країнах взаємно визнаються дипломи, сертифікати та свідоцтва, видані уповноваженими національними органами (УНО).

Зізнаються вони і в інших країнах-членах МІС, в який входить понад 50 країн. Єдина кваліфікаційна система дає можливість визначати умови гарантованого рівня якості виготовлення зварних конструкцій незалежно від країн, в яких вони виробляються. Кваліфікаційна система визнана європейськими та міжнародними акредитаційними органами, так як повністю відповідає міжнародним стандартам серії ISO 3834 (введеним в якості гармонізованих національних стандартів України – ДСТУ ISO 3834), що визначає вимоги до якості зварювання.

У новій версії стандарту ISO 3834: 2005 «Вимоги до якості зварювання плавленням металевих матеріалів» і ISO 14731: 2006 «Координація зварювальних робіт. Завдання і функції »(вводиться як гармонізованого національного стандарту України – ДСТУ ISO 14731) регламентовані вимоги до персоналу зварювального виробництва різних кваліфікаційних рівнів.

Як персоналу, на який покладаються функції з координації зварювальних робіт, рекомендуються міжнародний інженер зі зварювання (IWE), міжнародний технолог зі зварювання (IWT), міжнародний фахівець зі зварювання (IWS). Інспекція зварювання, як зазначено в стандарті ISO 3834: 2005 (частина 5), відноситься до компетенції міжнародного інспектора зі зварювання (IWIP).

В Україні перші вітчизняні фахівці з подібними кваліфікаціями були підготовлені 10 років тому. У 1998 р група інженерів зварювального виробництва України пройшла перепідготовку за програмами ЄСФ «Європейський інженер зі зварювання». Організація такого курсу стала можливою завдяки участі Німецького зварювального суспільства, що мав відповідну акредитацію від ЄСФ, т. Е. Є одним з УНО, до функцій яких входить організація в своїх країнах гармонізованої міжнародної системи підготовки персоналу зварювального виробництва.

У 2002 р Україна також приєдналася до цієї системи, отримавши відповідну акредитацію від Місан на організацію підготовки фахівців за всіма зазначеними вище чотирьох міжнародних кваліфікацій, а також по Міжнародному практику (IWP) і Міжнародному зварнику (IW). З країн СНД, крім України, таку акредитацію має Росія.
Таким чином, в Україні поряд з національною діє міжнародна кваліфікаційна схема підготовки персоналу зварювального виробництва, яка знаходиться в повній відповідності з вимогами стандарту ISO 3834: 2005.
Система кваліфікацій МІС-ЄСФ відноситься до категорії післядипломного навчання. У зв’язку з цим для кожної категорії з затверджених кваліфікацій визначають умови доступу до навчання, що включають вимоги до рівня освіти. У різних країнах вимоги до умов доступу до курсів підготовки МІС-УСФ коректують з урахуванням діючих національних систем професійної освіти. Що стосується України умови доступу до навчання представлені в таблицях.

Міжнародний інженер зі зварювання (IWE)

Повний курс навчання (440 год) Скорочений курс навчання (340 год) Короткий курс навчання (120 год)
Диплом магістра, інженера або бакалавра в області механіки, електротехніки або металургії Диплом магістра, інженера або бакалавра зі зварювання Диплом магістра, інженера або бакалавра зі зварювання, а також робота протягом чотирьох останніх років на посаді інженера по зварюванню
Міжнародний технолог зі зварювання (IWT)

Повний курс навчання (340 год) Скорочений курс навчання (270 год) Короткий курс навчання (100 год)
Диплом бакалавра або техніка в області механіки, електротехніки або металургії